Rehabilitacja

W szeroko pojmowanym procesie rehabilitacji wyróżnia się rehabilitację medyczną, społeczną i zawodową.

Na rehabilitację medyczną składają się:

  • kinezyterapia
  • fizykoterapia
  • masaż leczniczy

Kinezyterapia – czyli leczenie ruchem to podstawowa i najważniejsza gałąź rehabilitacji. Wśród ćwiczeń wyróżniamy te o działaniu miejscowym – dotyczące miejsca, gdzie zlokalizowane jest schorzenie oraz te o działaniu ogólnoustrojowym – gdzie do ćwiczeń wykorzystuje się zdrowe, nie objęte procesem chorobowym części ciała i narządy, co powoduje poprawę wydolności ogólnej, która decyduje o końcowym efekcie leczenia.

Wśród metod kinezyterapeutycznych wyróżniamy:

Metody mechaniczne – zasadniczym celem wykorzystania czynnika ruchu jest bezpośrednia i lokalna zmiana właściwości tych tkanek narządu ruchu, które są związane z zaburzeniem czynności organizmu.

Metody neurofizjologiczne – do nauki nowych wzorców ruchowych wykorzystuje się głównie odruchy warunkowe, czego efektem jest hamowanie odruchów patologicznych i wyzwalanie reakcji fizjologicznych.

Metody edukacyjne – oprócz powyższych dwóch czynników konieczne staję się włączenie świadomości, woli i determinacji usprawnianego.

Jesteś po wypadku lub urazie? A może odczuwasz ból pleców, ramion, nóg? A może masz problem neurologiczny? Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie ze mną 729-985-975