Kinesiotaping

Metoda Kinesio Taping zdobyła przebojem świat medycyny sportowej i rehabilitacyjnej. Kinesio Taping, stworzony przez dr Kenzo Kase prawie trzydzieści pięć lat temu w Japonii, stanowi wysoki standard w dziedzinie rehabilitacyjnego Tapingu terapeutycznego. Opatentowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Kinesio Taping (KTA) wykorzystuje wyjątkową strukturę taśmy do leczenia schorzeń mięśni i redukcji obrzęków.

Od czasu wprowadzenia Kinesio Taping w Stanach Zjednoczonych, pracownicy medyczni różnych specjalności uznali i zaczęli stosować tę skuteczną, bezpieczną i łatwą w użyciu metodę. Kinesio Taping i taśmy Kinesio Tex Gold FP oraz Kinesio Tex Classic pozwalają pacjentowi uzyskać korzyści z ciągłej terapii, bo pojedyncza aplikacja może być noszona przez kilka dni. Obecnie metoda Kinesio Taping jest wykorzystywana przez szpitale, kliniki, ośrodki ambulatoryjne, profesjonalnych trenerów, amatorskie drużyny sportowe. Wchodzi również w skład edukacji przyszłych rehabilitantów.

Metoda Kinesio Taping polega na nakładaniu taśm na i wokół mięśni w celu wspomagania lub hamowania napięcia mięśniowego. Technika wspomagania polega na stymulacji skurczów mięśni w pełnym istniejącym zakresie ruchu dla uzyskania optymalnej aktywności fizycznej. Technika hamowania polega na redukcji napięcia mięśniowego, np. w zespołach przeciążeniowych. Dodatkowo zastosowanie technik korekcyjnych takich jak mechaniczna, limfatyczna, więzadłowa/ścięgnowa, powięziowa, przestrzenna i funkcjonalna może wspomagać wymienione wyżej techniki podstawowe.

Kinesio Taping łagodzi ból i ułatwia drenaż limfatyczny poprzez mikroskopijne uniesienie skóry. Nałożenie taśmy powoduje pofałdowanie skóry, zwiększając przestrzeń śródmiąższową. W rezultacie nacisk i podrażnienie receptorów nerwowych i sensorycznych jest redukowane, co prowadzi do złagodzenia bólu. Obciążenie systemu limfatycznego jest stopniowo redukowane, ułatwiając swobodny drenaż.